ראשי |  גירושין |  הוצאה לפועל    
ברוכים הבאים לאתר what2do - עורכי דין ומידע משפטי לאזרח בתחומים:     תעבורה, נהיגה בשיכרות     תעבורה - עבירות מהירות     תעבורה, הזמנה למשפט     שלילה     פסילת רשיון     כתיבת בקשות,הוצאה לפועל     התנגדות לביצוע,עיכוב הליכים     חוב משכנתא,ייעוץ משפטי     עיקול חשבון בנק     פקודת מאסר...     חקירת יכולת...     איחוד תיקים     חוזה לרכישת דירה     בתים משותפים, סכסוכי שכנים      מקרקעין,עורך דין     הסכם מכר | קניית דירה | מגרשים     רשם המקרקעין | רישום ראשון | טאבו     יעוץ משפטי | הפרת חוזה | הסכם | הערת אזהרה     עורך דין | ליקויי בניה | תביעות קבלנים     חריגות בניה | פינוי פולש | ייעוץ משפטי     המשפט הפלילי | עורכי דין | חקירה     ייעוץ | מידע | מעצר עד תום הליכים     כתב אישום | העדר הרשעה | זיכוי מחמת הספק     חוסר עניין לציבור | עורכי דין | פלילים     עסקת טיעון | חקירות - שיטות, אמצעים | סיוע     עיכוב הליכים | עיכוב פגישת עורך דין לקוח | הארכת מעצר     
מידע לציבור בנושאי - תעבורה, פלילי, הוצאה לפועל, מקרקעין ועוד...

יש לך שאלה משפטית 

www.andjusticeforall.co.il

ראשי > מסחרי > גישור בין שותפים עסקיים - גישור בשותפות
חיפוש באתר

שם
דוא"ל
נייד
איזור
נושא 
פרטי
פניה 

* בכפוף לתקנון האתר

לכל המאמרים

לקוח בעייתי בבית קפה - סילוקו חייב את בעל בית הקפה לשלם פיצויים

מחלוקת בין שתי נשים בנוגע לבעלות על דוכן בשוק הכרמל

מי אשם בהפרת חוזה עסקי לצורך פרויקט קבלני?

בעקבות AM:PM - סניף טיב טעם ברמת גן פתוח בשבת

תביעה בגין נזקים כספיים לעסק בשל סכסוך שכנים

מהי חובת הגילוי הנאות המוטלת על יבואן רכבים כלפי לקוח

תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים בצילום עיתונות - תמונה של יצחק רבין

יחסי ציבור בדמות מסע הכפשות אינם לגיטימיים בהתנהלות עסקית

ויכוח בין חברה לבין ספק לגבי זכויות יוצרים במוצר

דומינוס פיצה תשיב חלק ניכר מכספי זיכיון למרות שהזכיין הפר חוזה


לכל פסקי הדין
מקרקעין - נדלן
פלילי
הוצאה לפועל
פשיטת רגל
חברות, עסקים, סטארט אפ
דיני משפחה
משפט בין לאומי ומדינות
נזקי גוף ופיצויים
דיני אינטרנט ורשת
דיני עבודה זכויות עובדים
עצות לבחירת עורך דין
טפסים וברורים
תביעות קטנות
מי אנחנו - עורכי הדין
  

גישור בין שותפים עסקיים - גישור בשותפות

שותפים עסקיים יכולים ליהנות מהצלחה כלכלית ומיחסי אמון קרובים, ממש כבני משפחה. עם זאת, לעיתים יחסי השותפים עולים על שרטון ולא אחת מגלה אחד השותפים כי הוא איננו סומך עוד על שותפו. המציאות מראה כי פעמים רבות שותפים עסקיים, גם לאחר שנים לא מעטות, נאלצים לפרק את החבילה וזאת משום שהמשך השותפות ביניהם הפך לבלתי אפשרי.

 

כישלונה של שותפות עסקית נובע ממספר תרחישים.  לדוגמא, מחלוקות בנוגע לזהות המטרות של כל אחד מהשותפים, אינטרסים זרים, מחלוקות בנוגע לדרך עסקית מסוימת, כניסתו של דור המשך לעסק ועוד. מיותר לציין כי תחושות קשות בין שותפים, כגון מעילה באמון או בגידה, עלולות לטמון בחובן גם רגשות עזים של פחד, אכזבה, חוסר שליטה ועוד. לא אחת, תחושות אלו גורמות אף לנתק מוחלט בין השותפים והעדר תקשורת מסודרת (הפוגעת באופן ישיר בעסק).

 

      קראו עוד בתחום:

 

לעיתים, אפילו ביצוע פעולות פשוטות ומוכרות, אשר היוו חלק מניהול השותפות אמש, הופכות לפעולות החשודות באינטרסים זרים ומניעים בלתי כשרים. כאשר מתגלעים סכסוכים עסקיים ורגשיים עמוקים בין שותפים, הדבר עלול להשפיע על העסק מבחינת הכנסותיו, רווחיו ותפעולו. כתולדה מכך, הקרע בין השותפים עלול אף להחמיר ועלול להתפתח אפקט כדור שלג.

 

במקרים קשים וחריפים, המלחמה בין השותפים גולשת לצדדים שלישיים כגון עובדים, לקוחות וספקים. המצב המתואר לעיל מצדיק לא אחת פנייה דחופה לפיתרון. הימנעות מהגעה לפיתרון עלולה להטיל מכת מוות על העסק, ולא רק על השותפות. אחת הדרכים לעשות כן היא באמצעות גישור.

 

גישור - אימתי?

 

גישור בין שותפים יוצא בדרך כלל מנקודת הנחה כי השותפים אינם מסוגלים להגיע בכוחות עצמם לפיתרון ונדרשת הפרדת כוחות ביניהם משום שלא יהיה זה נכון לנסות ולהשיב את הגלגל לאחור. כמו כן, הליך גישור מניח גם כי ניתן להשיב את העסק למסלול הרווחים או למכור אותו לאחד הצדדים או לצד שלישי.

 

הפיתרון אשר נראה כפיתרון המתבקש והפשוט ביותר הוא שאחד השותפים ירכוש את חלקו של השותף השני בעסק, וכל העסק ישאר בידיו. פיתרון נוסף הוא מכירת העסק לצד שלישי וחלוקה בתמורה. עם זאת, פעמים רבות השותפים כלל אינם מסוגלים להגיע להסכמות כלשהן בכוחות עצמם, וזאת בגין העדר תקשורת והתבצרות בעמדות. לעיתים, רמת החשדנות בין הצדדים הינה כה גבוהה עד כי אחד השותפים פוסל על הסף כל הצעה אשר מקורה בצד השני (גם כאשר מדובר בהצעות סבירות והוגנות).

 

במקרים אלו, הצדדים סבורים כי הדרך היחידה לסיים את הסכסוך העסקי הינה בהליכים משפטיים (זאת כאשר כל אחד מהצדדים מקווה כי בית המשפט יפסוק לטובתו). פירוק השותפות בהליכים משפטיים יכול להיות על ידי הגשת תביעה אזרחית ובקשת סעדים מתחום דיני החוזים, או הגשת בקשה לפירוק העסק או פירוק השותפות.

 

בחירה בהליכים אלו, חשוב לדעת, עלולה לטמון בחובה התנהלות ארוכה ומתישה בבתי משפט. הליכים אלו עלולים להיות מורכבים וארוכים, ולגזול מהצדדים כסף, משאבים, זמן ואנרגיות. מיותר לציין כי ככל שהשותפות לא תנוהל באופן מסודר, וככל שהשותפים המחזיקים בזכויות העסק עסוקים בהתכתשות בבתי משפט, העסק דועך ונפגע מבחינה כלכלית.

 

גישור או בוררות?

 

שותפים עסקיים רבים תוהים האם כדאי לפנות להליך של בוררות או להליך גישור. בעניין זה הדעות חלוקות. הליכי גישור נהנים אפוא ממספר יתרונות על פני הליכי בוררות. ראשית, בניגוד לבוררות, אשר ניתן לעצור אותה במקרים חריגים של העדר תום לב מצידו של הבורר, הליך גישור אפשר לעצור בכל עת. כמו כן, פסק הדין של הבורר הינו פסק דין סופי וחלוט. יתרה מכך, פעמים רבות לא ניתן כלל לערער עליו.

 

למעשה, הליכי גישור ידועים כהליכים "ידידותיים" יותר אשר מאפשרים הגעה לפתרונות יצירתיים ובמסגרתם הצדדים אינם מנסים להפיל זה את זה אלא באמת מעוניינים בפיתרון הסכסוך בדרך יעילה ומהירה. יצוין כי הליכי בוררות נחשבים, עם זאת, למעט יעילים ו"יוקרתיים" יותר. מומחים בתחום ממליצים לא אחת לשותפים לגשת תחילה לגישור, ובמידה והליך הגישור נכשל, לפנות לבוררות.

 

מהו גישור?

 

בהליך הגישור מכונסים הצדדים לחדר הגישור, בסיועו ובתיווכו של מגשר מיומן, אשר מאפשר להם לנהל דיאלוג אמיתי ורציונאלי בנוגע להמשך דרכם. היתרון בנוכחות המגשר הינו בכך שמדובר בגורם חיצוני וניטראלי, המיומן בסוגיות כגון דא, ואשר יש ביכולתו לגשר על הפערים בין הצדדים בכדי לבודד את נקודות המחלוקת.

 

המגשר מסייע לשותפים להבין מהו מקור המחלוקת ביניהם, היכן נמצאות נקודות ההשקה, וכיצד ניתן לסלול דרך לקבלת החלטות מיטיבות מבחינת השותפים והעסק. יתרון נוסף של הליך הגישור הינו בכך שהוא איננו מוגבל מבחינת סעדים ספציפיים כהליך בבית המשפט. דהיינו, הליך גישור יכול להסתיים בפיתרונות יצירתיים אשר נותנים מענה לאינטרסים ולצרכים של הצדדים, באופן אשר לא ניתן לקבל בהליך משפטי רגיל.

 

גישור אשר מתבצע על ידי מגשר מיומן יכול להביא לסיום יעיל ומהיר של הסכסוך בין הצדדים, ולאפשר להם להמשיך הלאה ללא מטענים כלכליים ונפשיים מיותרים.

 

יתרונות נוספים

 

חשוב לדעת כי על מנת לאפשר לצדדים לבוא לגישור בידיים נקיות וברצון אמיתי לסיים את הסכסוך, החוק מגן על הדברים אשר נאמרים בהליך הגישור ואלו אינם יכולים לשמש את הצד השני כראיה בהליך משפטי מאוחר יותר.

אישור הסכם הגישור


צדדים המעוניינים בכך, יכולים להביא את הסכם הגישור ביניהם לאישורו של בית המשפט, וזאת על מנת שההסכם יהנה מתוקף של פסק דין. על מנת להעניק תוקף של פסק דין להסדר גישור, יש צורך בהודעה של המגשר בהתאם לסעיף 79ג(ז) לחוק בתי המשפט. לאחר שהמגשר מסר הודעה כאמור, בית המשפט ראשי לתת להסכם תוקף של פסק דין. הרציונאל הוא כי היות והמגשר הוא הגורם הניטראלי והמקצועי אשר סייע לשותפים להגיע להסדר, הוא זה אשר צריך "להביא את הבשורה לבית המשפט".


שאלות תגובות או הערות:
שם + משפחה
דוא"ל
טלפון
איזור
נושא
פרטי פניה
* בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר

רוצה שעורך דין יחזור אליך עם תשובות? לחץ/י כאן

אולי תרצו לקרוא על:

מוניטין וזכויות יוצרים
אישור ביהמ"ש להגשת תביעה כספית נגד משרד רואי חשבון
חוזה בעל פה, מה תוקפו?
עריכת הסכמים ומידע על חוזים, רוצה לערוך חוזה?
תביעה בגין גניבת עין
קיפוח בעל מניות בחברה
מוניטין, מה מעמדו המשפטי?

לכל המאמרים


אולי תרצו לקרוא פסקי דין וחדשות בנושא:

האם מעורבות עולם תחתון בהליך בוררות היא עילה לביטול פסק בוררות? 22.9.11
מכירת מוצרים מזויפים והפרת זכויות יוצרים - פיצויים לחברה אמריקנית 20.7.11
פיצויים בעקבות תוכנית ההתנתקות - חישוב עבור עסקים בלתי מאוגדים 13.6.11
עילות לפירוק עמותה בבית המשפט 12.5.11

לכל פסקי הדין    המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר

   כל הזכויות שמורות © אין להעתיק, לצלם או לעשות כל שימוש בתוכן ללא אישור בכתב ממנהלי האתר.

ראשי |  תקנון האתר |  מפת האתר