ראשי |  גירושין |  הוצאה לפועל    
ברוכים הבאים לאתר what2do - עורכי דין ומידע משפטי לאזרח בתחומים:     תעבורה, נהיגה בשיכרות     תעבורה - עבירות מהירות     תעבורה, הזמנה למשפט     שלילה     פסילת רשיון     כתיבת בקשות,הוצאה לפועל     התנגדות לביצוע,עיכוב הליכים     חוב משכנתא,ייעוץ משפטי     עיקול חשבון בנק     פקודת מאסר...     חקירת יכולת...     איחוד תיקים     חוזה לרכישת דירה     בתים משותפים, סכסוכי שכנים      מקרקעין,עורך דין     הסכם מכר | קניית דירה | מגרשים     רשם המקרקעין | רישום ראשון | טאבו     יעוץ משפטי | הפרת חוזה | הסכם | הערת אזהרה     עורך דין | ליקויי בניה | תביעות קבלנים     חריגות בניה | פינוי פולש | ייעוץ משפטי     המשפט הפלילי | עורכי דין | חקירה     ייעוץ | מידע | מעצר עד תום הליכים     כתב אישום | העדר הרשעה | זיכוי מחמת הספק     חוסר עניין לציבור | עורכי דין | פלילים     עסקת טיעון | חקירות - שיטות, אמצעים | סיוע     עיכוב הליכים | עיכוב פגישת עורך דין לקוח | הארכת מעצר     
מידע לציבור בנושאי - תעבורה, פלילי, הוצאה לפועל, מקרקעין ועוד...

יש לך שאלה משפטית 

www.andjusticeforall.co.il

ראשי > מסחרי > רואה חשבון - סמכויות ותפקידים
חיפוש באתר

שם
דוא"ל
נייד
איזור
נושא 
פרטי
פניה 

* בכפוף לתקנון האתר

לכל המאמרים

לקוח בעייתי בבית קפה - סילוקו חייב את בעל בית הקפה לשלם פיצויים

מחלוקת בין שתי נשים בנוגע לבעלות על דוכן בשוק הכרמל

מי אשם בהפרת חוזה עסקי לצורך פרויקט קבלני?

בעקבות AM:PM - סניף טיב טעם ברמת גן פתוח בשבת

תביעה בגין נזקים כספיים לעסק בשל סכסוך שכנים

מהי חובת הגילוי הנאות המוטלת על יבואן רכבים כלפי לקוח

תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים בצילום עיתונות - תמונה של יצחק רבין

יחסי ציבור בדמות מסע הכפשות אינם לגיטימיים בהתנהלות עסקית

ויכוח בין חברה לבין ספק לגבי זכויות יוצרים במוצר

דומינוס פיצה תשיב חלק ניכר מכספי זיכיון למרות שהזכיין הפר חוזה


לכל פסקי הדין
מקרקעין - נדלן
פלילי
הוצאה לפועל
פשיטת רגל
חברות, עסקים, סטארט אפ
דיני משפחה
משפט בין לאומי ומדינות
נזקי גוף ופיצויים
דיני אינטרנט ורשת
דיני עבודה זכויות עובדים
עצות לבחירת עורך דין
טפסים וברורים
תביעות קטנות
מי אנחנו - עורכי הדין
  

רואה חשבון - סמכויות ותפקידים

ניהול חברה איננו דבר קל. בין אין סוף מטלות אשר מונחות בפתחו של בעל העסק, ישנו גם הניהול הפיננסי. ניהול פיננסי כולל בין היתר מכלול שלם ומורכב של קבלת החלטות שונות בנושאי מימון, השקעה, גיוס הון זר, מדיניות דיבידנדים, מיזוגים ורכישות. לטיפול במטלות הפיננסיות השונות נעזר בעל העסק באנשי מקצוע שונים כגון חשב, חשב שכר, מנהל חשבונות וכן יועצים פיננסים שונים בעלי תארים מתקדמים במנהל עסקים ומימון.


במאמר זה נתמקד כיצד רואה חשבון יכול לסייע לבעל העסק בטיפול במטלות שונות בתחום אחריותו. רואה חשבון הינו בד"כ בעל תואר אקדמאי בחשבונאות אשר עבר התמחות במשך שנתיים ובחינות של מועצת רואי חשבון (גוף של משרד המשפטים) בכדי לקבל רישיון רואה חשבון.


תפקידו "הקלאסי" של רואה חשבון הינו ביקורת דו"חות כספיים. ביקורת דו"חות כספיים כוללת בין היתר בדיקה האם ספרי החשבונות נערכו בהתאם לכללי חשבונאות מקובלים והאם הם משקפים מכל הבחינות המהותיות את מצבה הכספי של החברה.


למעשה, כל חברה היום במדינת ישראל חייבת ביקורת של רואה חשבון על דוחותיה הכספיים. דו"חות כספיים הינם מאזן, דו"ח רווח והפסד, דו"ח על השינויים בהון העצמי ודו"ח תזרים מזומנים. את הביקורת על הדוחות הכספיים מבצע משרד רואה חשבון חיצוני שאינו תלוי בבעלים של העסק בכדי שיוכל לחוות את דעתו בצורה חופשית ונטולת לחצים.


בנקודה זו קיימת בעיה מאחר ואת שכר טרחתו של הרואה חשבון משלמת החברה עצמה כך שקשה לבדוק באמת עד כמה היה הרואה חשבון "בלתי תלוי" במתן חוות דעתו. בכל מקרה מדובר בנושא נרחב אשר כולל הנחיות של מועצת רואי חשבון ושל לשכת רואי חשבון בדבר אי תלותו של הרואה חשבון.

 

סוגים שונים של רואי חשבון


בנוסף לביקורת "הקלאסית", אותה מבצע רואה חשבון, מעניק הוא גם שירותים נוספים כגון ביקורת פנים, שרותי הנהלת חשבונות וחשבונאות ניהולית, שרותי מסים, ייצוג לקוחות מול רשויות המס, השתתפות בהכנת תשקיפים, הערכות שווי ועוד.

ניתן לחלק את רואי החשבון לשלושה סוגים עיקריים.

 

הסוג הראשון הינו רואה חשבון אשר מעניק לחברה אך ורק שרותי ביקורת חיצוניים. בד"כ מדובר במשרדי רואי חשבון גדולים. החברות הגדולות במשק פונות בד"כ למשרדי רואי חשבון גדולים בכדי שיבקרו את הדוחות הכספיים שלהם ובנוסף הם מעסיקות כעובדים שכירים גם רואי חשבון בתפקידי חשב החברה וכו'.


הסוג השני הינם משרדים רואי חשבון קטנים ובינוניים אשר מעניקים, בנוסף לשירותי הביקורת ה"קלאסית", גם שירותים נלווים כפי שהוצג קודם לכן. קהל לקוחותיהם של רואי חשבון אלו הם בד"כ חברות קטנות ובינוניות.


הסוג השלישי הינו רואה חשבון אשר מועסק באופן ישיר ע"י הבעלים של החברה. למעשה הפונקציה הזאת נקראת חשב או מנהל כספים. החשב או מנהל הכספים הוא בד"כ רואה חשבון בהכשרתו האחראי על כל הניהול הפיננסי של החברה. בציבור הרחב, רואה חשבון נודע בעיקר בתחום התמחותו בדיני המס. מומחיותו בדיני המס כוללת ידע נרחב בתחום מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי.


עיקר מומחיותו באה לידי ביטוי בתכנוני המס אותם הוא מעניק ללקוחותיו בכדי להפחית בצורה חוקית את תשלומי המס השונים. בנוסף, רואה חשבון מסייע ללקוחותיו להגיש את הדוח השנתי למס הכנסה.


לסיכום, תפקידו של הרואה חשבון הינו בעל אחריות רבה מאחר ומשתמשי הדוחות הכספיים סומכים על חוות דעתו הבלתי תלויה.


כיצד לבחור רואה חשבון?


בבואכם לבחור רואה חשבון לעסק, עליכם לשים לב למספר פרמטרים רלבנטיים. ראשית, הדרך המומלצת ביותר לבחירת רואה חשבון הינה הסתמכות על המלצות מצד קולגות ועמיתים. שנית, שימוש במנועי החיפוש האינטרנטיים יכול לסייע בבחירת רואה חשבון מנוסה המתאים לתחום העסק ולסוגי השירותים הנדרשים.

 

לדוגמא, באמצעות הקלדת שמו של רואה החשבון, תוכלו לגלוש באתרו, לקרוא ביקורת על עבודתו ולהתרשם מקהל לקוחותיו. משרדים רבים מקימים כיום אתרי ראיית חשבון המאפשרים גישה לחשבון הלקוח וביצוע פעולות חשבוניות שונות. מדובר בעניין מהותי אשר יכול להביא לחיסכון משמעותי בזמן וכסף.


מיותר לציין כי קיימת חובה גבוהה ביותר של אמון בין בעל עסק לבין רואה החשבון. רואה החשבון נחשף במסגרת עבודתו למרכיביו החשובים ביותר של העסק. אי לכך, בחירת רואה חשבון נכונה תלויה גם בכימיה אשר נוצרת עם רואה החשבון וטיבה של מערכת היחסים בינו לבין גורמים בכירים בעסק.

 

שיטה נוספת אשר באמצעותה ניתן להתרשם ממקצועיותו של רואה החשבון הינה בקשת המלצות מלקוחותיו. בעלי עסקים רבים מבקשים מרואה החשבון כי יציג בפניהם המלצות מלקוחות משרדו, לאו דווקא מתחומים עסקיים מקבילים. יודגש כי לעיתים יבקש רואה החשבון שלא ליצור קשר עם הלקוחות בטרם הוא משוחח עימם. מדובר בבקשה לגיטימית אשר נועדה לשמור על פרטיותם של הלקוחות ובטיחותם. 

 

קישורים מומלצים:

 

לשכת רואי חשבון בישראל

 

מועצת רואי החשבון

 

רואה חשבון - אתר מומלץ עם תכנים רבים.


שאלות תגובות או הערות:
שם + משפחה
דוא"ל
טלפון
איזור
נושא
פרטי פניה
* בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר

רוצה שעורך דין יחזור אליך עם תשובות? לחץ/י כאן

אולי תרצו לקרוא על:

מוניטין וזכויות יוצרים
אישור ביהמ"ש להגשת תביעה כספית נגד משרד רואי חשבון
חוזה בעל פה, מה תוקפו?
עריכת הסכמים ומידע על חוזים, רוצה לערוך חוזה?
תביעה בגין גניבת עין
קיפוח בעל מניות בחברה
מוניטין, מה מעמדו המשפטי?

לכל המאמרים


אולי תרצו לקרוא פסקי דין וחדשות בנושא:

האם מעורבות עולם תחתון בהליך בוררות היא עילה לביטול פסק בוררות? 22.9.11
מכירת מוצרים מזויפים והפרת זכויות יוצרים - פיצויים לחברה אמריקנית 20.7.11
פיצויים בעקבות תוכנית ההתנתקות - חישוב עבור עסקים בלתי מאוגדים 13.6.11
עילות לפירוק עמותה בבית המשפט 12.5.11

לכל פסקי הדין    המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר

   כל הזכויות שמורות © אין להעתיק, לצלם או לעשות כל שימוש בתוכן ללא אישור בכתב ממנהלי האתר.

ראשי |  תקנון האתר |  מפת האתר